حساب‌های بانکی و پول‌شویی

کد خبر: ۵۶۶۸۶۹تاریخ انتشار: ۲۱بهمن ۱۳۹۴

به گزارش مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ، در پی مراجعه نماینده حقوقی یکی از بانک های خصوصی به دادسرای ناحیه 16 تهران و طرح شکایت با موضوع برداشت غیرمجاز پول از حساب تعدادی از مشتریان، به دستور بازپرس شعبه چهارم این دادسرا پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

بنابراین گزارش،با توجه به پیچیدگی پرونده، کارآگاهان با همکاری بانک شاکی اقدام به بررسی دقیق تراکنش مالی حساب های مالباختگان پرداخته و یافتند که از تمامی حساب ها، پول به حساب افرادی دیگر واریز و نهایتا در کمتر چند ساعت نیز برداشت شده است، با شناسایی محل برداشت نهایی پول در برخی از طلافروشی ها و صرافی های شهر تهران ، کارآگاهان به این مراکز تجاری و مالی مراجع ، در بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته موفق به شناسایی مردی حدودا 35 ساله شدند که اقدام به خرید سکه و ارز کرده بود.

با بهره گیری از اطلاعات موجود از مجرمین سابقه دار ، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار با بیش از 12 فقره سابقه دستگیری به اتهام ارتکاب جرایم مختلف مرتبط با کلاهبرداری، موادمخدر، محکومیت های مالی بنام 'محمد . ت' (36 ساله) شدند که سال گذشته ، پس از پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود که با شناسایی 'محمد . ت' و مخفیگاه وی در شهرک مشیریه شناسایی و نهایتا در مورخه 23دی ماه امسال دستگیر شد، در بازرسی از مخفیگاه متهم ، آنچه توجه کارآگاهان را به خود جلب نمود، لاشه های ی بدست آمده از پاکت های بانکی مخصوص زمان صدور کارت عابربانک متعلق به مالباختگان بود.همچنین با انتقال متهم به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، تحقیقات در خصوص علت جمع آوری پاکت های بانکی مخصوص صدور کارت های عابربانک در دستور کار کارآگاهان قرار گرف.

متهم در اعترافات خود از معرفی همدستش بنام 'حمید . ن' ( 30 ساله ) به کارآگاهان اشاره کرد و که شب ها به همراه حمید به شعبات بانکی مراجعه و نسبت به جمع آوری پاکت های بانکی (در زمان صدورت کارت های عابربانک ، در قسمت داخلی پاکت ها رمز اول و دوم حساب ها درج می شود ) اقدام داشتیم که پس از جمع آوری پاکت ها، اقدام به بررسی حساب ها از طریق رمز های اول و دوم از روی کارت مبادرت داشتیم که اگر افراد نسبت به تغییر دادن رمزها اقدام داشتندو امکان دسترسی به حساب ها برای ما وجود نداشت، اما اگر رمزها تغییر نکرده بود بلافاصله از طریق تلفن و یا اینترنت نسبت به برداشت پول از حساب ها و واریز پول به حسابی جعلی ( افتتاح حساب با مدارک سرقتی ) انجام و کمتر از چند ساعت نیز نسبت به تبدیل پول به طلا و ارز اقدام می کردیم.

 

این سارق در ادامه اعترافات خود در خصوص وظیفه 'حمید' در این چرخه ی برداشت غیرمجاز از حساب مشتریان بانکی نیز به کارآگاهان گفت: وظیفه حمید بررسی حساب ها با استفاده از رمزهای بدست آمده از داخل پاکت ها و انتقال پول ها از طریق خدمات تلفنی و یا اینترنتی بانک ها به حساب های جعلی بود که پس از انتقال پول بلافاصله قبل از مسدود شدن حساب های جعلی ، من به صرافی و طلافروشی ها مراجعه و نسبت به برداشت پول از حساب ها اقدام داشتم.