پلیس ایتالیا، و ردیابی مافیا

تحقیقات نشان داده است که metadata می‌تواند اطلاعات زیادی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری یک سازمان جنایتکار ارایه دهد.اخیرا پلیس انتظامی ایتالیا، کارابینیری، از پلت‌فرم نرم‌افزاری جدیدی برای تجزیه و تحلیل سوابق و بایگانی گروه‌های تبهکار استفاده کرده است.مطمئنا دلایل قانع‌کننده‌ی در چرایی علاقه‌ی زیاد ان‌اس‌ای به metadata وجود دارد. metadata، داده‌ی کمکی تولیدشده توسط هرگونه تحرک دیجیتالی صورت گرفته، می‌تواند زندگی دیجیتالی یک فرد را با جزئیات ردیابی و پیگیری کند. به‌همین منظور، تیمی از کارشناسان ایتالیایی مشغول نشان‌دادن چگونگی عملکرد metadata و توانایی آن در فاش‌سازی ساختار گروه‌های جرایم سازمان‌دهی شده توسط نرم‌افزار LogAnalysis هستند. این نرم‌افزار اطلاعات سوابق گوشی‌های تلفن همراه را با پایگاه‌ داده‌ی پلیس ترکیب می‌کند. در این بین، پلیس انتظامی ایتالیا یکی از اولین کاربران این نرم‌افزار است.

امیلیو فرارا، محقق فوق‌دکترای دانشگاه ایندیانا به‌همراهی سه محقق دانشگاه مسینای سیسیلی، LogAnalysis را خلق کردند. فرارا شرح می‌دهد که پلت‌فرم‌شان با ضریب اطمینان خیلی بالایی از داده‌های ارتباطی، بررسی مسیرها و مشخصات شبکه، استفاده کرده و نقش اشخاص درگیر در فعالیت‌های جنایی را افشا می‌کند.روش کار بدین صورت است که پلیس Log های تلفنی را که در اختیار دارد به LogAnalysis می‌دهد؛ سپس حاصل، با عکس‌های درگیری‌‌ها و کتک‌کاری‌ها، سوابق‌ جنایی و سایر اطلاعات اختصاصی موجود در داده‌های پلیس درهم می‌شود. این اطلاعات با ایجاد سرنخ‌هایی در مورد ارتباط درون‌گروهی افراد درگیر در جرایم سازمان‌داده‌شده، که احتمال می‌رود پشت سرقت، اخاذی و قاچاق مواد مخدر باشند، به تحقیقات کارابینیری کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که metadata می‌تواند اطلاعات زیادی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری یک سازمان جنایتکار ارایه دهد. افسر دیجیتال شرکت اطلاعاتی K2 توضیح می‌دهد که با یک پلت‌فرم تحلیلی خوب، metadataی تلفن‌های همراه تاثیرگذارترین جنایت‌کاران را کشف می‌کند. افراد موثر در این این جنایات و گروه‌ها، معمولا کسانی هستند که بیشترین ارتباطات را ارسال و دریافت کرده و موجی از ارتباطات از طریق آن‌ها بوجود‌ می‌آید.پژوهش‌گران LogAnalysis معتقدند که نرم‌افزارشان نیازی ویژه را عرضه می‌کند. فرارا معتقد است که خیلی از پلت‌فرم‌های تحقیق و تجسس که قانون‌گزاران استفاده می‌کنند، در ابتدا برای مقاصد مبارزه با تروریسم و جرایم سایبری طراحی شده‌اند و جرایم فیزیکی در درجه‌ی دوم اهمیت قرار دارند، اما آن‌ها نرم‌افزارشان بر تحلیل داده‌های ارتباطات مربوط به جرایمی که بصورت فیزیکی و در دنیای غیرمجازی اتفاق می‌افتد تمرکز دارد. این نرم‌افزار ثابت کرده است که در تحقیقات واقعی مربوط به سرقت، قتل، فحشا، رشوه و قاچاق مواد مخدر می‌تواند باارزش و مفید باشد.