بیت کویین و پول شویی

بیت کوین یکی از اولین پیاده سازی ها با مفهوم پول رمزگذاری شده است که اولین بار در سال 1998توسط Wei Dai در لیست پستی cypherpunks مطرح شد. مفهوم بالا روی این تصور بنا شده است که پول میتواند هر شیء یا هر نوع از رکورد باشد که به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات و بازپرداخت بدهی ها در کشور معین یا زمینه اجتماعی-اقتصادی پذیرفته شده است. بیت کوین حول ایده ای جدیدی ازپول طراحی شده است که به جای اینکه بر قدرت مرکزی تکیه کند از رمزگذاری استفاده میکند تا ایجاد و تراکنش های خود را کنترل کند.

در سال 2009؛ اولین مشخصات و اثبات بیت کوین در یک لیست پستی رمز نویسی، توسط یک عضو با نام مستعار Satoshi Nakamoto منتشر شد. در اواخر سال 2010، Satoshi پروژه را رها کرد و گفت او باید به سراغ چیزهای دیگر برود. مخترع بیت کوین هرگز هویت خود را فاش نکرد و به راحتی اختراع خود را برای جهان باقی گذاشت. هنوز هم منشا و انگیزه پشت بیت کوین یک راز بزرگ است.از سال 2010، انجمن بیت کوین با تعداد زیادی از توسعه دهندگان که روی این پروژه کار میکردند، توسعه یافت. در طی ژوئن و جولای 2011، بیت کوین ناگهان توجه رسانه ها را به دست آورد که آن را به سمت یک رالی بزرگ خرید هدایت کرد. کم کم نتیجه این اندیشه تورم را در اواخر سال 2011 کاهش داد و بعد از آن قیمت بیت کوین بار دیگر به آرامی با پشتوانه ارتقاع آن در 2011 بالا رفت.در 27 سپتامبر 2012، بنیاد بیت کوین با یک کوشش برای استاندارد سازی ، محافظت ، و ترویج بیت کوین ایجاد شد. امروزه اقتصاد بیت کوین به سرعت با کاربران جدید که هر روز به آن می پیوندند توسعه می یابد.

بیت کوین (به انگلیسی: Bitcoin) نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می دهد که بدون هیچ واسطه ای انتقال پول غیر قابل بازگشت انجام دهند. گره های شبکه هرمعامله را در شبکه اعلام می کنند که پس از تایید در یک سیستم اثبات کار، در یک تاریخچه عمومی به نام Blockchain ذخیره می شود.

بیت کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال بیت‌کوین، تقریباً ده دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.قبل از ابداع بیت کوین، سیستم های مالی آنلاین برای امنیت به یک سیستم کنترل کننده مرکزی احتیاج داشتند. ناکاموتو با استفاده از شیوه اثبات کار در یک شبکه همتا به همتا، راهی جایگزین پیشنهاد کرد. بیت کوین نسبتاً پروژه ای جدید و شدیداً تحت توسعه است. به همین دلیل توسعه دهندگان آن به کاربران توصیه می کنند که به آن به عنوان یک نرم‌افزار آزمایشی نگاه کنند. کسانی که از سیستم استفاده می‌کنند باید دارای یک کیف پول دیجیتال باشند. این کیف پول می‌تواند روی کامپیوتر خود شخص و توسط نرم‌افزار بیت‌کوین مدیریت شود یا روی یک سایت مستقل.

 

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند. هر کیف پول شامل تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی است. کلید های عمومی به آدرس های بیت کوین تبدیل می شوند که به عنوان آدرس برای دریافت بیت کوین به پرداخت کننده اعلام می شوند. این آدرس ها در حالت قابل خواندن برای انسان ها به رشته ای با تقریباً ۳۳نویسه تبدیل می شوند که همیشه با عدد ۱یا ۳شروع می شوند. به عنوان مثال 13NbyTofA5ziwLngHYuALGCb7FHi9GdUMH یک آدرس معتبر است.

ایجاد یک آدرس جدید عملی کاملاً محلی و بی نیاز از اتصال به شبکه همتا به همتای بیت کوین است.اکثر آدرس های بیت کوین بی معنی به نظر می رسند. امکان ایجاد آدرس های شخصی تر به وسیله نرم‌افزاری که به سرعت آدرس های بسیاری تولید می کند و آدرس هایی را که با الگوی مورد نظر همخوانی دارند، ذخیره می کند، وجود دارد. به عنوان مثال 1FarsirZdrsWJdh3SeUAosQJAkv4PSeZap با 1Farsi در ابتدا.

هر کاربر متصل به شبکه بیت‌کوین، یک گره (node) محسوب می‌شود. در شبکه بیت‌کوین هر گره با چند گره دیگر در ارتباط است. برای انتقال وجه، گره فرستنده بیت‌کوین یک درخواست انتقال وجه تولید می‌کند و با کلید شخصی خود آن را امضا می‌کند؛ سپس این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آنها متصل است می‌فرستد. این گره‌ها نیز درصورت دریافت این درخواست آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند و به این روش این درخواست در تمام شبکه پخش می‌شود.

گره‌های مولد بلوک، که Miner نامیده می‌شوند در صورت دریافت یک درخواست انتقال وجه، آن را وارد بلوکی که در حال ساخت هستند می‌کنند. ساخت بلوک کاری زمان بر و مبتنی بر شانس است. سختی ساخت بلوک متغیر است و تقریباً هر دو هفته یک بار به نسبت سرعت تولید بلوک در دو هفته اخیر طوری تغییر می‌کند که هر بلوک به طور متوسط ۱۰دقیقه زمان برای ساخت لازم داشته باشد. در صورتی که یک گره مولد بلوک موفق به تولید یک بلوک شود، آن را به تمام گره‌هایی که با آنها در ارتباط است می‌فرستد. این گره‌ها درستی بلوک را بررسی می‌کنند و در صورت صحت بلوک و تمام درخواست‌های داخل آن، آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند. به این روش هر بلوک معتبر، به سرعت در شبکه پخش می‌شود. مولدهای دیگر، در صورت دریافت یک بلوک معتبر، کار روی درخواست‌های انتقالی که داخل این بلوک است را رها می‌کنند و شروع به تلاش برای تولید بلوک بعدی می‌کنند. به همین دلیل درخواستی که داخل یک بلوک ثبت می‌شود در واقع توسط اکثریت شبکه تایید شده است. مولدی که موفق به تولید یک بلوک می‌شود، یک درخواست انتقال ویژه به آن اضافه می‌کند که هیچ فرستنده‌ای ندارد و ۲۵بیت‌کوین به آدرس خودش واریز می‌کند. این ۲۵بیت‌کوین به عنوان پاداش مولد محسوب می‌شود و با اینکه هیچ فرستنده‌ای ندارد، توسط بقیه گره‌ها یک انتقال وجه درست محسوب می‌شود. البته این جایزه در ابتدا ۵۰بیت‌کوین بود. این جایزه هر ۲۱۰۰۰۰بلوک نصف می‌شود.

کیف پول الکترونیکی یا Wallet به شما اجازه نگهداری بیت‌کوین و نقل و انتقال آن با دیگران را میدهد. کیف پول همیشه میزان دارایی بیت‌کوین را نمایش خواهد داد. زمانی که کیف پول خود را بروی کامپیوتر یا موبایل خود نصب کنید این نرم افزار اولین آدرس بیت‌کوینی را ایجاد خواهد کرد. هر تعداد آدرس که مایل باشید در کیف پول خود ایجاد کنید. زمانی که میخواهید از کسی پول دریافت کنید باید آدرسی که در کیف پول خود ایجاد کرده اید را به او بدهید تا بتواند مبلغ را به آدرس شما منتقل کند. آدرس های بیت‌کوینی کاملا شبیه آدرس ایمیل عمل میکنند و هر کسی میتواند با داشتن آن برای شما پول ارسال کند. تنها فرق آدرس بیت‌کوینی با آدرس ایمیل این است که شما باید برای هر تراکنشی یک آدرس جدید ایجاد کنید.

معایب پول دیجیتال

 اما پول دیجیتال معایبی  هم دارد. سایت t3n برخی از این معایب را برشمرده است:

پرداخت‌ها با بیت کوین بازگشت‌ناپذیرند.اگر به اشتباه مبلغی به حساب فردی واریز شود تنها باید امیدوار بود که آن شخص خود پول واریز شده را بازگرداند وگرنه آن مبلغ از دست رفته استگرچه بی‌نیازی از بانک‌های مرکزی حسن این واحد پولی است نوسانات شدید ارزش را می‌توان یکی از بزرگترین اشکالات این پول دیجیتال دانست.در ماه آوریل ارزش هر سکه‌ی بیت کوین ۸دلار و در دسامبر ۲۰۱۰بیست سنت بود. در هیچ واحد پولی در جهان نوسانات تا ۱۰۰۰درصد در عرض ۶ماه مشاهده نمی‌شوداگر بیت کوین‌ها بر روی هارددیسک یک کامپیوتر شخصی انباشته شوند و خطای سیستم در این کامپیوتر رخ دهد، سکه‌های مجازی از دست رفته‌اندبا گم کردن یا دزدیده‌ شدن لپ تاپ یا کامپیوتر، بیت‌کوین‌ها هم از دست می‌رونداگر پول کالایی با بیت کوین پرداخته شود و کالا هیچ گاه به دست سفارش دهنده نرسد، هیچ کس نمی‌تواند بیت کوین ها را به پرداخت‌کننده بازگرداند.

تبهکاران و پول دیجیتال

 این واحد پول با مدل‌های رایج مالی متمرکزی که تا کنون می‌شناسیم در تناقض است. از آنجایی که بیت کوین به هیچ واسطه‌ی مالی برای نقل و انتقالات محتاج نیست نه ارگان‌های دولتی و نه شرکت‌های خصوصی مالی مانند پی‌پال، علاقه‌ای به این واحد جدید از خود نشان نمی‌دهند. برخی هم از پروژه‌ی بیت کوین به عنوان خطرناک‌ترین پروژه‌ی اپن سورس تمامی اعصار یاد می‌کنند.از آنجا که بیت‌کوین بر پایه‌ی تکنولوژی رمزگذاری و شناسایی رمز استوار است، نفوذ به آن بسیار دشوار است. تنها راهی که برای حمله به بیت کوین وجود دارد این است که آنها را غیرقانونی دانست، شرکت کنندگان در تک تک معاملات را شناسایی و از نظر قانونی پیگیری کرد.

 تازه‌‌ترین بهانه برای نگرانی از این سیستم مالی را وجود لینک‌های تقلبی در توییتر فراهم کرده‌اند. شرکت امنیتی «ترند میکرو» در گزارشی که روز ۱۳سپتامبر منتشر کرده، آورده است که «بات نت»‌هایی را کشف کرده‌اند که از طریق لینک‌های منتشر شده در توییتر کاربران را آلوده می‌کنند. «بات‌نت‌» شبکه‌ای است از چندین کامپیوتر آلوده که طبق دستورات بدافزاری که به عمدا یا سهوا روی کامپیوترها نصب شده‌اند، کنترل می‌شود. با کلیک کردن بر روی لینک‌ آلوده‌ای که این بوت نت در فضای توییتر منتشر می‌کند، بدافزاری بر روی کامپیوتر شخصی نصب می‌شود که با فعال شدن، بدون آگاهی کاربر، شروع به تولید پول دیجیتال می‌کند.بر طبق همین گزارش، از آغاز ماه سپتامبر تا کنون بیش از ۶۰۰توییت با چنین لینکی در فضای وب منتشر شده‌اند. این گزارش می‌افزاید که بیش از همه کاربران توییتر در اندونزی در دام این بدافزار گرفتار شده‌اند.  با وجود تمام نگرانی‌ها، تولید و توزیع بیت‌کوین در شبکه هنوز ادامه دارد. ارزش هر کوین در زمان نوشتن این گزارش برابر با ۸ / ۳یورو بود.

به نظر می رسد از زمان آغاز بحران مالی، اعتماد به سیستم بانکی سنتی کاهش یافته و حرکت به سمت سیستم پول دیجیتالی آغاز شده است.استفان» و «لوزیوس»، دو مهندس جوان فعال در زوریخ هستند که در زمینه توسعه فناوری اطلاعات فعالیت داشته و از پیشگامان استفاده از سیستم بیت کوین هستند.آنها از کار با این پول مجازی راضی اند و از این طریق درآمد خوبی بدست آورده اند و از آینده این پول جدید بسیار مطمئن هستند. «استفان توماس» می گوید: در سیستم بیت کوین، ما به هیچ کاربری اعتماد نداریم، بلکه فقط به کدهایمان اعتماد داریم.

هر کاربری کد خودش را دارد و صدها کاربر دیگر می توانند کد شما را هنگام کار با سیستم ببینند؛ به نظر من این بهترین روش برای کسب اطمینان است. شعار کار در این سیستم این است: «اعتماد خوب است اما کنترل بهتر است.»لوزیوس» نیز می گوید: شخصاً این ایده را دوست دارم؛ زیرا در آن جریان پرداخت ها آزاد است. این شیوه چیزی شبیه به آزادی بیان است. به نظر من این یک آزادی اساسی است؛ زیرا هر کسی می تواند اموال خودش را شخصاً نگه دارد یا در صورت تمایل، آن را آزادانه به دیگری منتقل کند و آن را از دخالت دولت دور نگه دارد.

ظاهراً کار با این سیستم تورم زا نیست؛ زیرا این شبکه برای افزایش عرضه پول تا سقف حداکثر 21 میلیون برنامه ریزی شده است.سیستم بیت کوین امن است؛ زیرا کدها به‌وسیله یک فرمول ریاضی و بر اساس یک توالی منحصر به فرد و بسیار پیچیده از ارقام و اعداد برنامه ریزی شده است.در سیستم بیت کوین، معاملات به‌صورت ناشناس صورت می گیرد؛ زیرا هر کاربر می تواند چندین آدرس برای انجام معاملات داشته باشد و بسیار دشوار می توان تشخیص داد که هر آدرس مربوط به چه کسی است.بیت کوین در حال حاضر بر روی شبکه، قابل تبدیل به هر نوع پول رایج دیگر است؛ همان طور که می توانید یورو، دلار یا هر ارز دیگری را بر روی شبکه بخرید، می توانید بیت کوین را نیز بر روی شبکه خریداری کنید

می توانید از قدرت محاسباتی کامپیوترتان نیز در داخل شبکه بیت کوین استفاده کنید، به این ترتیب با هر بار دریافت مقداری بیت کوین، صاحب یک صندوق پول دیجیتالی خواهید شد.مثلاً می توانید یک حساب معاملات تجاری بیت کوین بر روی شبکه باز کنید؛ زیرا امروز کاربران اینترنتی بیت کوین می توانند هر چیزی، از کامپیوتر گرفته تا اطلاعاتی درباره فضای ذخیره سازی داده ها را به این روش بخرند. آنها می توانند به کمک این روش پیتزا سفارش دهند یا حتی اتومبیل بخرند.می توان برنامه بیت کوین را بر روی تلفن های هوشمند نیز نصب کرد. این کار به ما اجازه می دهد مثلاً پول یک نوشیدنی را در نیویورک از این طریق پرداخت کنیم.در حال حاضر گردش سیستم بیت کوین در شبکه وب، ارزشی بیش از یک میلیارد یورو دارد، اما این ارزش پایدار نیست و بعضی از متخصصان می گویند که این رقم می تواند مانند حباب روی آب، هر لحظه بترکد. آنها به اولین تجربه سقوط پول مجازی در دهم آوریل اشاره دارند که در یک روز حدود 80 درصد از ارزش آن کم شد.

 سرجیو روسی»، استاد دانشگاه سوییس می گوید: همان طور که هر سکه ای دو رو دارد، هر نوع پول مجازی نیز دو رو دارد. بیت کوین را «طلای جدید دیجیتالی» می نامند؛ زیرا در کنار تضمین آزادی های مالی، کار در این سیستم برای هر فرد و هر هدفی جذاب است، حتی برای انجام بدترین کارها.معلوم نیست که این قدرت پول رایج برای معاملات از کجا می آید. هیچ بانکی در کار نیست. هیچ مقام رسمی در پشت آن وجود ندارد و این مشکل آفرین است؛ زیرا تمام ثبات اقتصادی این سیستم مالی می تواند تضعیف شود.سیستم بیت کوین ناشناس است. منبع آن مشخص نیست و به همین دلیل است که نگرانی ها برای استفاده از آن افزایش می یابد؛ مثلاً از این سیستم می توان برای اهداف پولشویی استفاده کرد.

 سیستم بیت کوین اکنون توسط شبکه های زیرزمینی پذیرفته شده است و این کار باعث می شود که کاربران وارد فهرست های آنلاین ناشناس شوند.یکی از این سایت های زیرزمینی «جاده ابریشم» نام دارد که محل تبلیغات برای فروش مواد مخدر، اسلحه، فعالیت هویت‌های جعلی و دیگر مسائل غیرقانونی است. این معدن جدید طلای دیجیتالی دارای بخش های تاریکی است که باید در مورد آن، برنامه ریزی شود.